Egzoz Emisyon
Diğer Hizmetler

Egzoz Emisyon

Egzoz emisyon ölçümü; motorlu taşıtlarda kullanılan ve yakıtın yanması ile ortaya çıkan zararlı gazların sebep olduğu hava kirliliğini tanımlayan genel bir kavramdır. Egzoz emisyon ölçümü ile araçların, egzoz bölümünden çıkan zararlı gazlar sebebiyle hava kirliliğini azaltmayı ve önlemeyi amaçlamaktadır.

Hem çevre hem de insan sağlığını olumsuz anlamda etkileyen egzoz emisyon, çeşitli solunum hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Bu ölçümler, insan ve çevre sağlığını korumanın yanında araçların yakıt tasarrufu yapmasını sağlamaktadır.

Motorlu taşıtların trafikte hava kirliliğini artırmaması ve yaydıkları zararlı gazları belirli sınırlar içerisinde tutmak için uygulanan egzoz emisyon ölçümü, TÜVTÜRK tarafından düzenlenen ve uluslararası standartlarda gerçekleştirilmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bursa egzoz emisyon ölçüm noktamızda, egzoz emisyon ölçümleri, belirli aralıklarla her araç sahibinin yapması gereken zorunlu bakım uygulamalarından biridir. Egzoz emisyon ölçümleri insan ve çevre sağlığı açısından önemli bir role sahiptir. Araçlara yapılan ölçümler ile araçların trafiğe çıkmak için uygun olup olmadığına karar verilmektedir.
Egzoz emisyon ölçümü, egzoz gazı salınım ölçüsünün yüksek rölanti ve devirde ayrı ayrı ölçülmesiyle gerçekleştirilmektedir. Değerler olması gereken sınırlar içerisinde yer alıyorsa araç trafiğe çıkar ve muayene bakımından sorunsuz bir şekilde ayrılır.
Egzoz emisyon ölçüm değerleri belirlenen oranların üzerinde bir değerde ise araç sınıfta kaldı demektir. Böyle durumlarda aracın ihtiyaç duyduğu bakımlar yapılıp sorunlar giderildikten sonra araç yeniden muayeneye işlemine sokulmaktadır. 
Egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan her araç, periyodik bakımlar sırasında ağır kusurlu sayılmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümleri

1. Egzoz emisyon ölçümlerinin sonuçlarını olumlu anlamda etkileyen faktör periyodik bakımının yapılmış olmasıdır. 

2. Ölçüme başlamadan önce egzoz sisteminde oluşan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması gerekir.

3. Egzoz sisteminde kusur görülen araçlar, ölçüm sırasında onay almamaktadır. 

4. İlk muayene süresini doldurmamış araçlar, ilk defa tescil edilen yeni motorlu araçlar için emisyon ölçüm tarihleri ilk muayene süresi ile aynıdır.

5. Egzoz emisyon ölçüm fiyatları her yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından özel olarak hesaplanır ve belirlenir. Bu anlamda fiyatların her yıl değiştiği unutulmamalıdır. Bursa egzoz emisyon ölçümü ile zararlı gaz atığı miktarınızı doğru şekilde ölçtürün. Bursa egzoz emisyon ölçümü için Bursa oto servisimize bekliyoruz. Hizmet verdiğimiz markalar arasında; Fiat, Peugeot, Toyota, Audi, Ford gibi markalar bulunmaktadır.

Bursa Egzoz Emisyon

Bursa egzoz emisyon bu bölgede muayeneden geçmesi gereken araçlar için sunulan hizmetler arasında yer alır. Doğa ve atmosferin korunması adına tüm araçlar belli aralıklarla kontrolden geçmektedir. Bu tür kontrollerin yapılması sayesinde araçlardan doğaya salınan gazların değeri ölçülmektedir. Karbon monoksit ve azot oksit gazları çevre için oldukça zararlıdır. Bu zararın önüne geçmek için araç muayenesi koruyucu bir tedbirdir. İlk seferde 3. Yılda yapılan muayene daha sonra her 2 yılda bir kez olmak üzere tekrarlanmaktadır. Bu sayede aracın trafiğe daha güvenle çıkması sağlanmaktadır. Bu tür kontrolden geçmiş olan araçlar aynı zamanda çevre ve trafik için güven vermektedir.

Egzoz Emisyonun Getirdiği Avantajlar

Bursa egzoz emisyon hizmeti sayesinde araçların atmosfere verdiği zararın önüne geçilir. Eğer bu tedbirlere uyulmazsa ortaya çıkan sera gazı etkisi tüm dünya için çok önemli bir tehdit olacaktır. Belli bir düzenle yapılan muayene öncesinde aracın durumunu görmek için adım atmak mümkündür. Bu sayede aracın değerleri ölçülür ve sorun varsa sebepleri araştırılır. Aracın standart değerlere ulaşması mecburidir. Bu sebeple emisyonu bozan durumların mutlaka ortadan kaldırılması gerekir.

Servisimizin Egzoz Emisyon Hizmetleri

Usta kadroya ve gelişmiş teknolojiye sahip olan servisimiz, emisyon değerlerinin ölçümü konusunda oldukça başarılı adımlar atar. Aracınızın muayeneden geçebilmesi için bu değerlerin standartlar içerisinde olması gerekir. Servis olarak yaptığımız çalışmalar, değerlendirmeler ve çözümlerimiz, bu sorunların giderilmesine önemli derecede katkı sağlar.

İşlemlerden sonra artık aracınızın muayeneden rahat bir şekilde geçeceğinden emin olabilirsiniz. Hem doğayı korumak hem de güvenli ulaşım fırsatından istifade etmek için, sizi servisimize bekliyoruz. Oldukça modern yapıdaki servisimiz, en gelişmiş teknolojilerle donanımlıdır. Uygun ve avantajlı hizmetler için bize ulaşabilirsiniz.

İlgili Konular

Sisli havada araç kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sisli havada araç kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sisli havalarda araç kullanmak, sürücüler açısından olumsuz pek çok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Kış ve sonbahar aylarının yaklaşmasıyla araç kullanmayı daha da zorlaştıran sis faktörü, aracı kullanma eğilimi ve azalan görüş mesafesi ile istenmeyen durumların oluşmasına yol açmaktadır. Kötü hava şartlarında araç sahipleri, yolu tam olarak göremediğinde neyle karşılaşacağını da kestirmemektedir. Kaza riskini yüksek oranda artıran bu zamanlarda araç içerisinde bulunan yolcuların ve diğer sürücü ve yayaların can güvenli açısından normal zamanlardan daha dikkatli v...

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar
Otomobil Parçaları

Otomobil Parçaları

Otomobil parçaları bir araç için en önemli unsurlar arasında yer alır.

Rehbere git

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Aracın fazla yakmaması için yapılacak her işlem yakıt tüketimin etkilemektedir. Bütçeyi düşünen ve yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmak isteyen araç sahipleri, çeşitli yollara başvurmaktadır. Yakıt tasarrufu; aşırı hız yapmamak, motor bakımı, lastik basıncını kontrol etmek ve lastik değişimlerini yapmak ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer faktör ise tüketilen yakıtın cinsidir. Dizel araçların benzinli araçlara oranla daha az yakıt masrafı çıkardığı bilinmektedir. Yakıt Tasarrufu Sağlamak İsteyen Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi...

Rehbere git
Yakıt tasarrufu nasıl yapılır