Egzoz Emisyon
Diğer Hizmetler

Egzoz Emisyon

Egzoz emisyon ölçümü; motorlu taşıtlarda kullanılan ve yakıtın yanması ile ortaya çıkan zararlı gazların sebep olduğu hava kirliliğini tanımlayan genel bir kavramdır. Egzoz emisyon ölçümü ile araçların, egzoz bölümünden çıkan zararlı gazlar sebebiyle hava kirliliğini azaltmayı ve önlemeyi amaçlamaktadır.

Hem çevre hem de insan sağlığını olumsuz anlamda etkileyen egzoz emisyon, çeşitli solunum hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Bu ölçümler, insan ve çevre sağlığını korumanın yanında araçların yakıt tasarrufu yapmasını sağlamaktadır.

Motorlu taşıtların trafikte hava kirliliğini artırmaması ve yaydıkları zararlı gazları belirli sınırlar içerisinde tutmak için uygulanan egzoz emisyon ölçümü, TÜVTÜRK tarafından düzenlenen ve uluslararası standartlarda gerçekleştirilmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Bursa egzoz emisyon ölçüm noktamızda, egzoz emisyon ölçümleri, belirli aralıklarla her araç sahibinin yapması gereken zorunlu bakım uygulamalarından biridir. Egzoz emisyon ölçümleri insan ve çevre sağlığı açısından önemli bir role sahiptir. Araçlara yapılan ölçümler ile araçların trafiğe çıkmak için uygun olup olmadığına karar verilmektedir.
Egzoz emisyon ölçümü, egzoz gazı salınım ölçüsünün yüksek rölanti ve devirde ayrı ayrı ölçülmesiyle gerçekleştirilmektedir. Değerler olması gereken sınırlar içerisinde yer alıyorsa araç trafiğe çıkar ve muayene bakımından sorunsuz bir şekilde ayrılır.
Egzoz emisyon ölçüm değerleri belirlenen oranların üzerinde bir değerde ise araç sınıfta kaldı demektir. Böyle durumlarda aracın ihtiyaç duyduğu bakımlar yapılıp sorunlar giderildikten sonra araç yeniden muayeneye işlemine sokulmaktadır. 
Egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan her araç, periyodik bakımlar sırasında ağır kusurlu sayılmaktadır.

Egzoz Emisyon Ölçümleri

1. Egzoz emisyon ölçümlerinin sonuçlarını olumlu anlamda etkileyen faktör periyodik bakımının yapılmış olmasıdır. 

2. Ölçüme başlamadan önce egzoz sisteminde oluşan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması gerekir.

3. Egzoz sisteminde kusur görülen araçlar, ölçüm sırasında onay almamaktadır. 

4. İlk muayene süresini doldurmamış araçlar, ilk defa tescil edilen yeni motorlu araçlar için emisyon ölçüm tarihleri ilk muayene süresi ile aynıdır.

5. Egzoz emisyon ölçüm fiyatları her yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından özel olarak hesaplanır ve belirlenir. Bu anlamda fiyatların her yıl değiştiği unutulmamalıdır. Bursa egzoz emisyon ölçümü ile zararlı gaz atığı miktarınızı doğru şekilde ölçtürün. Bursa egzoz emisyon ölçümü için Bursa oto servisimize bekliyoruz. Hizmet verdiğimiz markalar arasında; Fiat, Peugeot, Toyota, Audi, Ford gibi markalar bulunmaktadır.

İlgili Konular

MAF Sensörü Arızası

MAF Sensörü Arızası

Motor Yönetim Sistemi´nin hayati bir bileşeni olan MAF (Mass Air Flow) sensörü, modern araçların verimli ve sorunsuz çalışması için kritik öneme sahiptir. Bu sensör, motora giren hava miktarını ölçer ve bu bilgiyi motorun kontrol ünitesine iletir, böylece yakıt enjeksiyonu ve hava/karışım oranı optimal düzeyde tutulur. MAF sensörü arızası, motor performansını doğrudan etkileyebilir ve çeşitli sürüş sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, MAF sensörünün doğru çalışması, aracın hem yakıt verimliliği hem de genel performansı için hayati önem taşır. MAF sensörü arızasının nasıl ...

Rehbere git

Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır

Rehbere git
Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır
Motor Neden Yağ Yakar

Motor Neden Yağ Yakar

Rehbere git

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git
Klima Kompresörü Arızası