Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası

Yağ pompası arızası, aracın tüm hareketli parçalarını olumsuz etkileyen ve sık karşılaşılan arıza tiplerinden biridir.. Aracın hayati parçalarıyla yakın ilişkide olan yağ pompası, düzenli çalışması durumunda aşınmaları önler ve performansın korunmasına yardımcı olur. Sürtünme ve ısınma gibi durumlara karşı araçların metal parça ve sistemlerinin korunması gerekir. Kaliteli bir madeni yağ tercihine ek olarak çalışır durumdaki yağ pompası, araçların performansının olumlu olmasına destek verir.
Yağ pompası arızası genelde aşınma ve yıpranma gibi durumlarda ortaya çıkar. Yağ pompası bu şekilde bir zarar gördüğünde ise görevini yerine getiremez hale gelir. Yağ pompasının milinde ortaya çıkan ovalleşme sorunu ise aşınmaya bağlı problemler içinde yer alır. Yağ deposundan yağ alıp bunu aracın hareketli parçalarına taşıyan sistem her zaman çalışır durumda olmalıdır. Aksi halde aracın farklı noktalarında önemli sorunların ortaya çıkması söz konusu olur.

Yağ Pompası Arızası

Yağ Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

Yağ Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

Yağ pompası arızası belirtileri bu konuda sorunun daha çok büyümeden önlenmesine yardımcı olur. Tofaş yağ pompası ile ilgili arızaların tespiti ve sorunların doğru olarak belirlenmesi, çözüm konusunda araçlara önemli avantajlar sağlar. Trafiğe çıkan araçlarda yağ pompası arızası belirtileri çok önemli bir soruna işaret eder. Lifter olarak da bilinen motor iticisine yeterli oranda yağ gitmezse alışılmışın dışında sesler çıkar. Eğer yağ ön takımlara ulaşamazsa bu seslerde daha yoğun bir artış söz konusu olur.
Motor yağ pompası arızası nasıl anlaşılır sorusunun en doğru cevabı uzman servisin bu konuda yapacağı değerlendirme ve gözden geçirme çalışması olacaktır. Servis kapsamında verilen hizmetler, sorunun tespiti ve çözümü konusunda çok hızlı sonuç yaratır. Genel olarak yağ pompası arızası belirtileri şu şekildedir:

 • Yağ basıncında yaşanan düşüşler
 • Aracın çekişinde yaşanan düşüşler
 • Motor sıcaklığının artması
 • Motor arıza ışığı yanması
 • Yağ ışığının yanması
 • Aracın çalışma aşamasında güçlük yaşanması, öne çıkan önemli belirtiler arasında yer alır.
Her bir belirtinin dikkate alınması ve ona göre çözüme gidilmesi büyük önem teşkil eder. Yeterli derecede yağ pompalayamaması halinde sürtünme ve performans kaybı gibi durumların ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Metal aksamdan oluşan mekanik sistemlerinin yıpranmadan çalışması için kaliteli madeni yağlar önemli bir ihtiyaç olarak kendini gösterir. Yağ pompasının verimli çalışması sayesinde bu yağın ulaşması gereken her yere zamanında ve yeterli seviyede ulaşması mümkün olur. Aksi durumlarda hararet sorunları ortaya çıkabileceği için hararet müşürü arıza belirtileri baş gösterebilir.

Yağ Pompası Arızası Belirtileri Nelerdir?

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yağ pompası arızası nasıl anlaşılır diyorsanız, burada alacağınız cevap araçta bulunan sorunları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Yıpranma, ısınma ve aşınma gibi çok riskli durumlar düzenli yağ ulaşmayan parça ve bölgelerde ortaya çıkar. Çalışır durumda bir yağ pompası, aracın pek çok farklı parça ve sistemi ile uyumlu bir şekilde sonuç yaratır.
Donanımı ve hizmet kalitesi yüksek servis, BMW yağ pompası arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabını net bir şekilde ortaya koyar. BMW marka araçların bakım ve onarım çalışmaları yapılırken arızanın anlaşılması ve buna göre çözüm üretilmesi sağlıklı bir süreç olarak kendini gösterir. Yağ pompası tarafından yağ ile beslenen mekanik sistemler aşınmadan ve aşırı ısınmadan çalışma fırsatı bulur. Düzenli olarak yağ aktarımını sağlayan sistem sayesinde aracın sürüş ve performans deneyimi en olumlu noktada kendini gösterir.
Araç yağ pompası arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabı arıza belirtileri olarak da değerlendirilir. Bu konuda sorunu anlamak adına yağ pompası arıza sesi dinlenir ve buradan gelen seslerin değerlendirilmesi ile sorunun anlaşılması sağlanır. Genelde bu sesler tıklama, tıslama ve zıplama şeklinde ortaya çıkar. Buna ek olarak motor bloğundan sökülen pompa temizlenir, tamir edilir ve herhangi bir sorun yoksa yerine tekrardan monte edilir. Bu tip bakım ve temizlik sayesinde aracın belirgin şekilde performansında artış sağlanır.

Yağ Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Yağ Pompası Arızası Nelere Yol Açar?

Yağ pompası arızası zamanla araçlarda önemli sorunlara yol açabilir. Aracın yaşı veya bakım süreçlerindeki aralıklar pompanın yıpranmasında etken olarak görülebilir. Yağ pompasının yol açtığı sorunlar şu şekilde ortaya çıkar:

 • Yağ kalitesinde bozulma olur. Yağ içinde biriken partikül ve kurumlar metal parçaların aşınmasına ve ısınmasına yol açar.
 • Yağın yeterli gelmediği durumlarda metal aksam yorgunluğu ortaya çıkar ve metallerin dayanıklılığında düşüş olur.
 • Motor yağ seviyesi istenen düzeyde olmaz ve buna bağlı olarak performans düşüşü söz konusu olur.
 • Yağ pompasında tıkanmalar oluşur ve düşük yağ basıncı sebebiyle yağın gerekli yere ulaşması mümkün olmaz.
 • Kaliteli ve doğru viskozite değerine sahip olan yağ çeşidini kullanmayı da unutmamak gerekir.
 • Zamanında bakım ve yağ değişim süreçlerine uymak gerekir. Burada ortaya çıkacak bir ihmal maddi manevi zararın büyümesine neden olur.
Yağ pompasının araçlar için hayati önem taşıyan bir parça ve sistem olduğu açıktır. Yağ pompası motor ve benzer hareketli metal aksamlarla uyum içinde çalışır. Düzenli ve yeterli yağ pompalanması, performans başta olmak üzere pek çok konuda önemli avantajlar sağlar.

Yağ Pompası Arızası Fiyatları

Yağ pompası arızası fiyatları yapılan işleme göre değişkenlik gösterir. Yağ pompası arıza sesi çoğu zaman sorunun tespitine destek sağlar. Bazı belirtileri takip eden uzman servis ekipleri bu parçanın durumu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir. Genelde bu gibi sorunlar etraflıca yapılan bakım çalışmalarında tespit edilir. Tespitten sonra yapılacak iş hangi işlemin uygulanacağına karar vermektir. Yağ pompası söküldükten sonra değişim veya tamir konusunda verilen karar maliyeti de belirler. Yeni bir parça takmakla tamir edip monte etmek arasında fark vardır. Parçanın son durumunu gözden geçiren teknisyenler araç için en doğru kararı verir.
Yağ pompası arıza fiyatları ile beraber, hizmet veren servisin güvenilir olması da çok önem arz eder. Kurumsallaşmış ve güvenilir marka olmuş servis desteği sorunun tekrar etmemesi açısından daha iyi bir tercih olacaktır. Yapılması planlanan işlemler sonucunda maliyet performans değerlendirmesi yapmak gerekir.

Yağ Pompası Değişimi Nasıl Yapılır?

Yağ pompası arızası belirtileri ortaya çıkmışsa ve değişim en akılcı yol olarak görünüyorsa emanet edilen aracın güvenilir bir serviste olması en önemli konudur. Değişim için yapılacak işlemler şu şekildedir:

 • Motorun karterinde bulunan kirli yağ aracın alt tarafından boşaltılır
 • Yağ pompası ve yağ karteri tavası araçtan sökülür
 • Yeni yağ pompası araca takılır
 • Yeni yağ karteri araca takılır
 • Araca uygun yağ konur ve kontrolü sağlanır
 • Araç çalıştırılır ve gerekli gözlemler yapılır
Araçta bulunan parça ve sistemlerin tamir ve değişimi uzman servis bünyesinde sunulan bir hizmet olmalıdır. Yağ pompası ve fren müşürü gibi parçaların değişim ve tamir süreçleri, kapasitesi yüksek teknisyenlerin hizmeti olmalıdır. Araçta bazı sorunları görüp servise gelmek yerine, düzenli periyodik bakım süreçlerinde aracı servise emanet etmek gerekir. Böylece birçok sorunu daha büyümeden çözüme kavuşturmak mümkün olur.