Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Araç bakım uygulamaları, belirli zaman dilimlerinde ve belli kullanım aralıklarıyla yapılmalıdır. Bu şekilde planlanmış ve uygulanan bakımlara; periyodik bakım adı verilir.

Periyodik bakımlar kullanıma bağlı şekilde Km başı bakım ve mevsimsel bakımlar olarak uygulanır. Her iki kategoride de öncelik araç kullanım güvenliğini sağlamak ve sürüş deneyimini iyileştirmektir. Bu kapsamda profesyonel şekilde kurgulanan bakım planları, alan uzmanı ekipler tarafından, özel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bakım sonrası kullanımda beklentilerin karşılanması ve kurgulanan planda hedeflerin gerçekleştirilmesi için bu kriterlerin karşılanması gerekir.

Periyodik Bakım Türleri

Mevsimsel bakım uygulamaları ve Km başı bakımlar;periyodik bakım işlemlerinin iki temel kategorisini oluşturur. Bu kategoriler kendi içinde; dört mevsim bakımları, 15 adım araç kontrol, araç güvenliği kontrolü gibi alt uygulama alanlarına ayrılır. Her biri kendi içinde belirli alanlara yoğunlaşan bu işlemler; bütüncül olarak araç sağlığı ve güvenliği ile sürüş konforuna hizmet eder.Periyodik bakım uygulamalarında genel olarak yapılan işlem ve aşamalar şu şekilde sıralanır:

  • Fren sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Oto elektronik sistem bakımı
  • Lastik kontrolü/ değişimi
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
  • Motor performans ölçümü/ bakımı
  • Motor sıvıları kontrolü/ dolumu
  • Akü kontrolü ve bakımı
  • Klima sistemleri bakımı
Periyodik bakım işlemleri mevsimsel bakım uygulamaları olarak kurgulandığında; öncül bakımlar kategorisine uygun şekilde gerçekleştirilir. Bu bakımlar; bahar, kış, yaz ve dört mevsim bakımları olarak adlandırılır. Mevsimsel bakımlar kapsamında araçların, öncül zaman dilimlerinde mevsime uygun hale gelmesi sağlanır. Materyal değişimi, koruyucu ekipman kullanımı, parça ve parçacık değişimi gibi işlemler yapılarak; araç sonraki mevsim şartları için hazırlanır. Motor performansından lastik yol tutuşuna, klima sistemlerinin veriminden aydınlatma sistemlerine kadar her detay; mevsim koşullarına uygun şekilde tasarlanır. Her zaman kalite misyonuyla Nilüfer periyodik bakımında bölgemizin öncüsüyüz.

Periyodik Bakımların Ağır Bakımlara Katkısı Nedir?

Periyodik bakımuygulamalarının belirli aralıklarla yapılması; araçların verimli kullanım ve güvenli sürüş deneyimi özelliğine katkı sağlar. Böylece yıpranma payları azalır ve uzun ömürlü kullanım desteklenir. Ağır bakımlarda ortaya çıkması olası riskler için periyodik bakımların katkısı önem taşır. Parça ve parçacık değişimi, koruyucu ekipman kullanımı gibi unsurlar; ağır bakım keşfi olabilecek riskleri en aza indirir. Nilüfer periyodik bakım uzmanlarımız, aracınızın bakımını titizlikle yapar. Bahar bakımı ve kış bakımı da periyodik bakım kadar öenmlidir. Bunan dolayı mevsimsel bakımlar aksatılmamalıdır.

İlgili Konular

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı

Tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında araçların lastik bakımı gelmektedir. Yola çıkmadan önce yedek lastik bulundurmak ve yedek lastiği de kontrol etmek karşılaşılabilecek aksiliklere karşı araç sahibine yardımcı olmaktadır. Lastik kontrolünde dikkat edilmesi gereken lastik havası ve diş derinlikleridir. Aracın yetkili bir servise götürerek motor yağı, rot balans ayarları, fren bakımı, elektrik aksamları ve antifriz miktarının kontrol edilmesi gerekir. Aracın silecek lastikleri ve silecek suyunun tamamlanması uzun yola çıkmadan kontrol edilmesi gerek...

Rehbere git

MAF Sensörü Arızası

Motor Yönetim Sistemi´nin hayati bir bileşeni olan MAF (Mass Air Flow) sensörü, modern araçların verimli ve sorunsuz çalışması için kritik öneme sahiptir. Bu sensör, motora giren hava miktarını ölçer ve bu bilgiyi motorun kontrol ünitesine iletir, böylece yakıt enjeksiyonu ve hava/karışım oranı optimal düzeyde tutulur. MAF sensörü arızası, motor performansını doğrudan etkileyebilir ve çeşitli sürüş sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden, MAF sensörünün doğru çalışması, aracın hem yakıt verimliliği hem de genel performansı için hayati önem taşır. MAF sensörü arızasının nasıl ...

Rehbere git
MAF Sensörü Arızası
Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Arızası

Rehbere git

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Aracın fazla yakmaması için yapılacak her işlem yakıt tüketimin etkilemektedir. Bütçeyi düşünen ve yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmak isteyen araç sahipleri, çeşitli yollara başvurmaktadır. Yakıt tasarrufu; aşırı hız yapmamak, motor bakımı, lastik basıncını kontrol etmek ve lastik değişimlerini yapmak ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer faktör ise tüketilen yakıtın cinsidir. Dizel araçların benzinli araçlara oranla daha az yakıt masrafı çıkardığı bilinmektedir. Yakıt Tasarrufu Sağlamak İsteyen Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi...

Rehbere git
Yakıt tasarrufu nasıl yapılır