Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Araç bakım uygulamaları, belirli zaman dilimlerinde ve belli kullanım aralıklarıyla yapılmalıdır. Bu şekilde planlanmış ve uygulanan bakımlara; periyodik bakım adı verilir.

Periyodik bakımlar kullanıma bağlı şekilde Km başı bakım ve mevsimsel bakımlar olarak uygulanır. Her iki kategoride de öncelik araç kullanım güvenliğini sağlamak ve sürüş deneyimini iyileştirmektir. Bu kapsamda profesyonel şekilde kurgulanan bakım planları, alan uzmanı ekipler tarafından, özel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Bakım sonrası kullanımda beklentilerin karşılanması ve kurgulanan planda hedeflerin gerçekleştirilmesi için bu kriterlerin karşılanması gerekir.

Periyodik Bakım Türleri

Mevsimsel bakım uygulamaları ve Km başı bakımlar;periyodik bakım işlemlerinin iki temel kategorisini oluşturur. Bu kategoriler kendi içinde; dört mevsim bakımları, 15 adım araç kontrol, araç güvenliği kontrolü gibi alt uygulama alanlarına ayrılır. Her biri kendi içinde belirli alanlara yoğunlaşan bu işlemler; bütüncül olarak araç sağlığı ve güvenliği ile sürüş konforuna hizmet eder.Periyodik bakım uygulamalarında genel olarak yapılan işlem ve aşamalar şu şekilde sıralanır:

  • Fren sistemleri kontrolü/ bakımı
  • Oto elektronik sistem bakımı
  • Lastik kontrolü/ değişimi
  • Aydınlatma sistemleri kontrolü
  • Motor performans ölçümü/ bakımı
  • Motor sıvıları kontrolü/ dolumu
  • Akü kontrolü ve bakımı
  • Klima sistemleri bakımı
Periyodik bakım işlemleri mevsimsel bakım uygulamaları olarak kurgulandığında; öncül bakımlar kategorisine uygun şekilde gerçekleştirilir. Bu bakımlar; bahar, kış, yaz ve dört mevsim bakımları olarak adlandırılır. Mevsimsel bakımlar kapsamında araçların, öncül zaman dilimlerinde mevsime uygun hale gelmesi sağlanır. Materyal değişimi, koruyucu ekipman kullanımı, parça ve parçacık değişimi gibi işlemler yapılarak; araç sonraki mevsim şartları için hazırlanır. Motor performansından lastik yol tutuşuna, klima sistemlerinin veriminden aydınlatma sistemlerine kadar her detay; mevsim koşullarına uygun şekilde tasarlanır. Her zaman kalite misyonuyla Nilüfer periyodik bakımında bölgemizin öncüsüyüz.

Periyodik Bakımların Ağır Bakımlara Katkısı Nedir?

Periyodik bakımuygulamalarının belirli aralıklarla yapılması; araçların verimli kullanım ve güvenli sürüş deneyimi özelliğine katkı sağlar. Böylece yıpranma payları azalır ve uzun ömürlü kullanım desteklenir. Ağır bakımlarda ortaya çıkması olası riskler için periyodik bakımların katkısı önem taşır. Parça ve parçacık değişimi, koruyucu ekipman kullanımı gibi unsurlar; ağır bakım keşfi olabilecek riskleri en aza indirir. Nilüfer periyodik bakım uzmanlarımız, aracınızın bakımını titizlikle yapar. Bahar bakımı ve kış bakımı da periyodik bakım kadar öenmlidir. Bunan dolayı mevsimsel bakımlar aksatılmamalıdır.

İlgili Konular

Sisli havada araç kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sisli havada araç kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sisli havalarda araç kullanmak, sürücüler açısından olumsuz pek çok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Kış ve sonbahar aylarının yaklaşmasıyla araç kullanmayı daha da zorlaştıran sis faktörü, aracı kullanma eğilimi ve azalan görüş mesafesi ile istenmeyen durumların oluşmasına yol açmaktadır. Kötü hava şartlarında araç sahipleri, yolu tam olarak göremediğinde neyle karşılaşacağını da kestirmemektedir. Kaza riskini yüksek oranda artıran bu zamanlarda araç içerisinde bulunan yolcuların ve diğer sürücü ve yayaların can güvenli açısından normal zamanlardan daha dikkatli v...

Rehbere git

Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır

Rehbere git
Fren Balatası Bittiği Nasıl Anlaşılır
Aks Arızası Belirtileri

Aks Arızası Belirtileri

Aks arızası belirtileri araçlarda çok önemli bir soruna işaret eder. Bu belirtiler dikkate alınmalı ve zaman kaybetmeden bu duruma çözüm bulunmalıdır.

Rehbere git

Motor Neden Yağ Yakar

Rehbere git
Motor Neden Yağ Yakar