Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Aracın fazla yakmaması için yapılacak her işlem yakıt tüketimin etkilemektedir. Bütçeyi düşünen ve yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmak isteyen araç sahipleri, çeşitli yollara başvurmaktadır. Yakıt tasarrufu; aşırı hız yapmamak, motor bakımı, lastik basıncını kontrol etmek ve lastik değişimlerini yapmak ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer faktör ise tüketilen yakıtın cinsidir. Dizel araçların benzinli araçlara oranla daha az yakıt masrafı çıkardığı bilinmektedir. 

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İsteyen Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

1. Lastik değişimi
Araçlara bahar bakımında yaz lastikleri, kış bakımında ise kış lastikleri taktırmak yakıt tüketimini etkileyen unsurlardır. Kış lastikleri, çamur, kar, soğuk hava buzlu koşularda aracın yol tutuş kabiliyetini üst düzeye çıkarmaktadır. Bu anlamda yaz mevsiminde kış lastiği kullanmak yakıt tüketimini artırmaktadır.
Kaliteli ve yakıt dostu lastik seçilerek yakıt tüketiminden tasarruf sağlanmaktadır. 
2. Aşırı hız yapmamak
Aşırı hız yapmak yakıt tasarrufu sağlamak isteyen araç sahipleri için olumsuz durum yaratmaktadır. 100 kilometreden sonra araçlara yakıt sarfiyatı artmaktadır. Araçta hız sabitleyici varsa aktifleştirmek veya aynı hızda ilerlemek yakıt tüketimini azaltacaktır. 
3. Periyodik Bakımlar
Aracın kilometre, bahar ve kış bakımları düzenli aralıklarla yaptırılmalıdır. Teknik arızaların büyümeden önüne geçmek ve motora iyi bakmak yakıt tüketimin azalmasına olanak tanımaktadır. 
4. Lastik basıncı
Lastik basıncının doğru seviyede tutulması, lastiklerin sürtünmesinde harcanan enerji miktarını azaltmakta ve yakıt masraflarını azaltmaktadır. 69 milibarın altında şişirilen lastikler aracın, %3 oranında yakıt tasarrufu sağlatmaktadır. Düşük lastik basıncı ise sürtünmeyi artırarak aracın fazla yakmasına yol açar.

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

1. Yakıt tercihini güvenilir ve sürekli kullanılan istasyonlardan tercih etmek

2. Aracın motor devri dakikada  2000 ile 3000 arasında olmalı

3. Araç doğru viteste sürülmelidir. Uzun süre düşük viteste yüksek devirde kullanılan bir araç fazla yakıt tüketmektedir.

4. Motoru ısıtmak için fazla beklememek gerekir.

5. Uzun yola çıkacak araç sahipleri, hız sabitleyici kullanmalıdır.

6. Otomatik vitese sahip araçlar, manüel araçlara oranla daha az yakıt tüketmektedir. Yeni araç alacak kişiler yakıt tüketimi açısından bu öncülü değerlendirmelidir. 

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Yakıt Tasarrufu Neden Önemlidir?

Yakıt Tasarrufu Neden Önemlidir?

Yakıt tasarrufu bir araç için çok önemlidir çünkü hem tasarruf hem de performans konusunda alınacak kararlar sizi iyi bir çözüme götürür. Düzenli lastik tercihi, düzenli bakımlar ve dikkatle takip etmeniz gereken koşullar, yakıt tasarrufu konusunda size önemli derecede kolaylıklar sağlar. Özellikle periyodik bakımları düzenli şekilde yapılmış araçlar bu konuda şanslıdır. Eğer araç bakımını zamanında ve düzgün yapmak mümkün olmaz ise aracın yakıt performans ilişkisi olumsuz derecede etkilenir. Oysa düzenli bakımı yapılmış olan araçlar yakıt performans ilişkisini en iyi düzeyde ortaya koyar ve sağlıklı bir ulaşım fırsatı bu şekilde ortaya çıkar.
 
Gerekli performans katkısını en iyi seviyeye çıkarmak açısından, aracın eksiklerini gidermek ve tasarruflu bir şekilde ulaşımına destek sağlamak gerekir. İyi ve doğru yakıt tercihinin yanı sıra, araç üzerinde yapmış olduğunuz doğru tercihler sizi en iyi sonuca götürecektir. Güvenli, ekonomik ve rahat ulaşım konusunda, uygun şekilde çözüme gitmek için tasarruf sağlayacak uygulamalara dikkat etmek ve bununla beraber nitelikli hizmet fırsatlarından istifa etmek gerekir. Ulaşım maliyetini düşürme konusunda yakıt tasarrufunun çok büyük katkısı söz konusudur. 
 
Motor bakımı düzenli yapılır ve gerekli parçalar zamanında değişirse, aracın performansı her zaman üst düzeyde olur. Yazlık lastik, kışlık lastik uygulamaları, basınç kontrolü ve benzer tercihler ile birlikte, aracın performansını her zaman en iyi noktada tutmak söz konusu olur. Aracın ulaşım performansı yüksek olduğu gibi, yakıttan sağlanan tasarruf sürücüler için ekstra bir avantajı gösterir.
 

Yakıt Tasarrufu Neden Önemlidir?