Oto Lastik
Diğer Hizmetler

Oto Lastik

Aracın performansını doğrudan etkileyen unsurlardan birisi de yol ile temas eden lastiklerdir. Trafiğe veya yolculuğa çıkmadan önce yapılması gereken kontrollerden biride lastiklerin bakımıdır. Oto lastik bakımı hayati önem taşıması, aracın performansını artırması ve yakıt tüketiminin azaltılması konusunda araç sahiplerine yardımcı olmaktadır.

Oto lastik kontrolünde; şekil kontrolü, hava basıncı kontrolü, hasar kontrolü ve diş derinlikleri ayrıntılı olarak kontrol edilmektedir.
Lastik bakımında;

 1. Rot balans ayarı
 2. Lastiklerin yer değiştirilmesi
 3. Hatalı yüklemenin önlenmesi
 4. Fren bakımı
 5. Hava şartlarına göre lastik seçimi
 6. Araca uygun lastik seçimi
Yukarıdaki maddeler lastik bakımından yapılması gereken kontrollerdir. Bu kontrollerin her biri kendi içerisinde önem taşımakta ve aracın performansını doğrudan etkilemektedir. 
Lastik kullanımında lastiklerde kalıcı bir hasar oluşmasa dahi, diş derinliği ve kilometre gözetmeksizin lastiklerin 4/5 sene sonra kontrolden geçmesi gerekmektedir. Genellikle lastiklerin üretim yılından 10 yıl sonra değiştirilmesi önerilmektedir. 
Bursa oto lastik bakım ve onarımında bir marka haline gelen St Çağdaş, Bosch car service kalitesini sumaktadır. Bursa oto lastik servisimize bekleriz.

Lastik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Aracın lastik ebatlarını gözetmek
2. Lastiklerin kaliteli ve uzun ömürlü olması
3. Yakıt tasarrufu sağlayan lastiklerin seçilmesi
4. Mevsime göre lastik seçimi
Yukarıda verilenlere ek, mevsimine uygun lastik seçimi de oldukça önemlidir. Ülkemizde genel olarak kullanılan lastik türü yaz lastikleridir. Fakat kış ayları zorlu geçen bölgelerde kış lastiği kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Kış aylarında aracın çekiş gücünün düşmemesi için diş derinliği 3 mm olan lastiklerin kullanılması önerilmektedir. 
Kış ayları zorlu geçen bir bölgede yaşayan araç sahipleri kış bakımı sırasında kış lastiklerini taktırmalıdır. Dört mevsim boyunca araçta yaz lastiğinin kullanılması tavsiye edilen bir durum değildir. Sürekli kullanılan lastiklerde aşınma ve yıpranma olasılığı artmaktadır. Bu durum ise zorlu zeminlerde aracın dengesini bozmakta ve kayma gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu gibi durumları yaşamak istemeyen araç sahipleri mevsime uygun lastikler seçerek ile trafiğe çıkmalıdır. Kaliteli lastik arıyorsanız Bursa oto lastik servisimize bekleriz.

Lastik Temizliğinin Önemi

Yol ile en çok temas eden lastiklerin, uzun ömürlü kullanılmasını sağlamak için ayda bir defa temizlenmesi önerilmektedir. Fakat lastiği temizlerken kullanılan kimyasallar lastiğin aşınmasına neden olacağından lastik için uyumlu ve lastiğin yapısını bozmayacak sağlıklı temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir.

Oto Lastik Bakım Ve Değişim

Araç bakımı esnasında aracınıza ait olan her bir unsur dikkatlice gözden geçirilir. Mevsimlik bakım ve yol şartlarına göre uzman servisimiz gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır. Özenle sunduğumuz oto lastik bakım ve değişim hizmeti
 

 • Güvenli yolculuk
 • Kısa fren mesafesi ve aracın kolay durması
 • Yol kavrayış ve güçlü yol tutuşu
 • Tasarruflu yolculuk
 • Yüksek araç performansı

Konularında önemli bir çözüm ve fırsat sağlamaktadır. Bursa oto lastik hizmet güvencesi ile aracınızın eksikleri tamamlanır. Ve rahat bir yolculuk söz konusu olur. Lastiklere güvenip yola çıkarsanız daha özgüvenli yolculuk şansı bulursunuz. Bu sayede kaza riski de oldukça düşük olacaktır. Tüm araç sahiplerinin bu konuya azami özen göstermesi gerekir.

 

İlgili Konular

Sisli havada araç kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sisli havada araç kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

Sisli havalarda araç kullanmak, sürücüler açısından olumsuz pek çok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir. Kış ve sonbahar aylarının yaklaşmasıyla araç kullanmayı daha da zorlaştıran sis faktörü, aracı kullanma eğilimi ve azalan görüş mesafesi ile istenmeyen durumların oluşmasına yol açmaktadır. Kötü hava şartlarında araç sahipleri, yolu tam olarak göremediğinde neyle karşılaşacağını da kestirmemektedir. Kaza riskini yüksek oranda artıran bu zamanlarda araç içerisinde bulunan yolcuların ve diğer sürücü ve yayaların can güvenli açısından normal zamanlardan daha dikkatli v...

Rehbere git

Yakıt tasarrufu nasıl yapılır

Aracın fazla yakmaması için yapılacak her işlem yakıt tüketimin etkilemektedir. Bütçeyi düşünen ve yakıt tüketimini minimum düzeyde tutmak isteyen araç sahipleri, çeşitli yollara başvurmaktadır. Yakıt tasarrufu; aşırı hız yapmamak, motor bakımı, lastik basıncını kontrol etmek ve lastik değişimlerini yapmak ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Yakıt tüketimini etkileyen bir diğer faktör ise tüketilen yakıtın cinsidir. Dizel araçların benzinli araçlara oranla daha az yakıt masrafı çıkardığı bilinmektedir. Yakıt Tasarrufu Sağlamak İsteyen Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi...

Rehbere git
Yakıt tasarrufu nasıl yapılır
Bursa Küçük Sanayi

Bursa Küçük Sanayi

Bursa küçük sanayi aslında ilk kurulduğunda çok küçük olmayıp şehrin büyümesi ile doğru orantılı bir sonuca işaret etmiştir.

Rehbere git

Yağ Pompası Arızası

Rehbere git
Yağ Pompası Arızası