Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Arızası

Klima kompresörü arızasıaraç klimalarının önünde önemli bir engeldir ve klima çalışmalarına önemli derecede zarar verir. Araç klimaları otomotiv sektöründeki önemli konfor göstergelerinden biridir. Bu sisteme ait olarak ortaya çıkan sorunlar ise araçlar açısından oldukça olumsuz ve önemli sonuçlar doğurur. Isıtma ve soğutma tertibatı içinde klima kompresörü çok önemli bir bileşen olarak kendini gösterir. Soğutma döngüsünün merkezi konumunda yer alan kompresör arızalandığında, tüm aracın konforunu ve rahatlığını olumsuz etkileyecek sorunlar ortaya çıkar.
Klima arızaları özellikle yaz mevsiminde çok olumsuz sonuçlar yaratır. Klimanın soğutucu etkisi zarar görecek olursa araç içinde bunaltıcı bir havanın ortaya çıkması söz konusu olur. Klimayı oluşturan parça ve bileşenlerin zamanla birlikte arızalanması mümkündür. Burada söz konusu olan parça klima kompresörü olursa klimanın soğutma kalitesinde önemli bir düşüş göze çarpar. Buna ek olarak kompresörün çalışmaması da belirgin bir arıza göstergesidir. Kompresör çalışıyor ve buna rağmen klimadan tuhaf sesler geliyorsa, bu durumu da bir arıza belirtisi olarak görmek gerekir.
Klima kompresörü arızasıhiç zaman kaybedilmeden müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Kaliteli ve konforlu araçlardan yararlanmak isteyen herkes rahatlatıcı klima sisteminin düzenli şekilde çalışmasını ister. Soğutmayan ve rahatlatmayan klima araç konforunun ortadan kalkmasına neden olur. Arıza durumlarının en doğru şekilde anlaşılması için işin uzmanı olan servis teknisyenlerinin bu iş üzerinde çalışması gerekir. Uzmanlar ve onların kullanmış olduğu ileri teknoloji sayesinde sorunların anlaşılması ve giderilmesi daha kolay olacaktır.

Klima Kompresörü Arızası

Klima Kompresörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Klima Kompresörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Klima kompresörü aracın konforunu sağlayan sistemin en önemli parçalarından biri olarak karşınıza gelir. Klima gazını basınç desteği ile sıkıştıran kompresör, aynı zamanda aktarım konusunda da görevini yerine getirir. Klimanın ısıtma ve soğutma işlemini gerçekleştirmesi için kompresör çok önemli bir görev üstlenir. Ortaya çıkan klima kompresörü arızası ise klima verimliliğini ve sistemin sorunsuz çalışmasını engeller.
Klima kompresöründe ortaya çıkan arıza yalnızca klimayı olumsuz etkiler. Araç motoru ise bu durumdan olumsuz etkilenmez. Bu sistemin düzenli çalışmasında sistemi oluşturan tüm bileşenlere önemli görevler düşer. Eğer kompresörde bir arıza ortaya çıkarsa, cızırtı ve ıslık benzeri seslerin görülmesi söz konusu olabilir. Buna ek olarak düzenli şekilde soğutma işlemi yapmayan klima bu konudaki şüpheleri haklı çıkaran bir sonuç yaratacaktır.
Klimanın kompresöründe oluşan arıza nedeniyle yeterli soğuk hava gelmez ama rölantide bir artış gözlemlenebilir. Bu durum önemli belirtilerden biri olarak kabul edilir. Klima kompresörü arızası konusunda bir başka önemli durum ise aracın stop etmesine kadar giden sorunların ortaya çıkmasıdır. Sorunu tespit etmek çözümün yarısıdır. Klimanın tekrardan verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için gerekli tamir ve değişim çalışmalarının yüksek standartlara uygun olarak yapılması gerekir.

Klima Kompresörü Nedir? Ne İşe Yarar?

Klima Kompresörü Çalışmama Nedenleri

Klima Kompresörü Çalışmama Nedenleri

Klima kompresörü arızasıklimanın çalışmasının önündeki en büyük engeldir. Bu engelin ortaya çıkış nedenini belirlemek ise sorunların çok hızlı şekilde çözümüne destek verecektir. Arızalı klima kompresörünün birtakım belirtileri söz konusu olur. Bu belirtilerin en başında kompresörün çalışmaması gelir. İlk olarak elektrik sigortasının kontrol edilmesi tavsiye edilir. Uzmanlar da ilk olarak sigortanın çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Sistemin sıcak hava üflemesi kompresör arızasının en önemli belirtileri arasında bulunur. Eğer çalışma esnasında soğutma ünitesinde bir titreme söz konusu oldu ise kompresöre bağlı bir sorunun öne çıktığını görmek ve yorumlamak mümkün olur.
Klima sisteminin yüksek basınçla desteklenmesi klima kompresörü tarafından sağlanır. Böylece sistemin soğuk hava üflemesi ve araç içi konforunu sağlaması mümkün olur. Klima kompresörü arızası ortaya çıktığında ise bu sistemin çalışmasında belirgin sorunlar kendini gösterir. Araç kliması gibi, kompleks bir sistemin arızası durumunda bireysel olarak yapabilecekleriniz oldukça sınırlıdır. Klima sistemlerini çok iyi bilen ve ekipman altyapısına sahip olan teknisyenlere ihtiyaç vardır. Araç konforunun tekrardan tesisi için işinde profesyonel olan servislerin yardımına başvurmak gerekir.

Klima Kompresörü Çalışmama Nedenleri

Sıkça Sorulan Sorular

Klima Kompresörü Arızası Neden Olur?

Klima kompresörü arızası birçok nedenden ortaya çıkabilir. Klima devir otomatiğinde kilitlenme sorunu görülebilir ya da klima kompresörünün içyapısında bazı bozulmalar oluşabilir. Bu bozulmalar kompresörün çalışmasını olumsuz etkiler. Klima gaz borularında ortaya çıkan sorunlar da bu arızalara neden olabilir. Özellikle borularda yaşanan gaz kaçağı en çok karşılaşılan nedenlerden biridir.
Klima devir kavrama otomatiği düzenli çalışmalı ve görevini yapmalıdır. Bu sistemin kilitlenmesi yine önemli arıza belirtilerinden biri olarak karşınıza gelir. Klimalar gazla çalışan soğutma sistemleridir. Klima gazının tükenmesi durumunda kompresör dâhil tüm sistemler çalışmaz, çalışması da bir şey ifade etmez. Aracın konfor mekanizması olan klimalar için klima gazı çok hayati bir unsurdur. Klima kompresörü arıza sebeplerinden biri de kompresör soketlerinden kaynaklanan durumlardır. Sigorta ve soket kontrolü yaparak basit sorunların tespitini yapmak mümkün olur. Böylece araç içi konforunu sağlamak adına sürücüler zaman kaybetmeden çözüme daha çok yaklaşmış olur. 

Klima Kompresörü Arızası Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Klima kompresörü arızasıortaya çıktığında bu durumu düzeltmek için hemen harekete geçmenizi önerebiliriz. Klimanın yağı ve gazı her zaman kontrol edilmelidir. Bu tür malzemelerden kaynaklı sorunlar klimanın arızasının daha da artmasına neden olur. Eğer yağ viskozitesinde bir düşüş olursa bu durum bir arızanın ortaya çıkmasına neden olur. Buna ek olarak sistemin mekanik bileşenlerini de kontrol etmek gerekir. Genel olarak klima sorunlarında ancak sorunu anlamak mümkün olurken, çözüm için daha profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyulur. Profesyonel hizmetin adresi olarak uzman servisleri örnek gösterebiliriz.
Klimalar verimli çalıştığında bunun sürücülere ve yolculara önemli katkısını görmek mümkün olur. Sürücülerin yol konsantrasyonunu sağlayan klimalar yolcuların ise konfor beklentisini yerine getirir. Klimanın verimli çalışması için bu sisteme bağlı olan tüm bileşenlerin yüksek verimlilikle çalışması gerekir. Klima kompresörü arızası giderme konusu bu yüzden çok önemlidir. Güvenli ve konforlu ulaşım beklentisi içinde olan herkes için klimaların çalışır durumda olması gerekir. Kompresörde yaşanan herhangi bir arıza ise klimanın çalışmasını önler ve bu durum araçla yolculuk yapan herkesi olumsuz etkiler.

Klima Kompresörü Arızası Gidermede Uzman Servis Çözümleri

Klima kompresörü arızası ortaya çıktığında araç kullananların bu konuda yapabilecekleri oldukça sınırlıdır. Belki birtakım belirtilere bakarak sorunun kaynağını bulmak mümkün olabilir. Soruna çözüm getirmek ise donanım ve tecrübe ister. Bosch dizel servis bünyemizde bulunan uzman ekiplerimiz yüksek ekipman kalitesi ile sorunların çözümüne hızlı ve önemli destek verir. Bazen parça bazen de farklı malzemeler bu durumda gereksinim olarak ön olana çıkabilmektedir. Bu gereksinimleri karşılama konusunda servisimize güvenebilirsiniz.
Aracınızın kliması ile ilgili sorunlarda hızlı ve pratik çözümlerimiz size sunulmaktadır. Kaliteli ve güven veren hizmetlerimiz her koşulda konforlu yolculuğunuza önemli katkı sağlayacaktır. Periyodik bakım ve kontroller esnasında gerekli tanımlamaları uzman teknisyenlerimiz yapmaktadır. Klima ve kompresörü üzerinde yaptığımız kontroller ise arızaların tespiti ve giderilmesinde servisimize önemli bir avantaj sağlamaktadır. Servisimize ve usta kadromuza güvenerek bu tür sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.