Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı

Tatile çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerin başında araçların lastik bakımı gelmektedir. Yola çıkmadan önce yedek lastik bulundurmak ve yedek lastiği de kontrol etmek karşılaşılabilecek aksiliklere karşı araç sahibine yardımcı olmaktadır. 

Lastik kontrolünde dikkat edilmesi gereken lastik havası ve diş derinlikleridir. Aracın yetkili bir servise götürerek motor yağı, rot balans ayarları, fren bakımı, elektrik aksamları ve antifriz miktarının kontrol edilmesi gerekir. 

Aracın silecek lastikleri ve silecek suyunun tamamlanması uzun yola çıkmadan kontrol edilmesi gereken durumlar arasındadır. 

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı Nasıl Yapılır?

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı Nasıl Yapılır?

1. Aracın lastikleri ayrıntılı olarak kontrol edilmelidir. 5 yıldan daha eski lastik ile yolculuk yapmak doğru değildir. Lastiklerin kanal ve diş derinliği 3 mm den fazla olmamalıdır. Lastiklerde aşınma, yıpranma veya baloncuk oluşması gibi sorunlar gözlemlenirse mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. 
2. Aracın ön düzen ayarları servis üzerinden yapılmalı ve ön takımdaki boşluk, salıncak, rotiller, rotlar ve fişekler kontrol edilmelidir. 
3. Aracın amortisör ve süspansiyon sistemleri kontrol edilmelidir. Patlak amortisörler araçta, vuruntu, kayma ve savrulma gibi sorunlara yol açacağından yenisi ile değiştirilmelidir. 
4. Aracın fren sistemi, disk ve balata gibi bölümleri kontrol edilmeli gerektiği durumlarda değiştirilmelidir. Ayrıca hidrolik sıvısı mutlaka tamamlanmalıdır. 
5. Araç triger kayışı ve vantilatör kayışı incelenmeli ve aşınma görüldüğü durumlarda değiştirilmelidir.
6. Araçta bulunan yağ ve sıvıların kontrolü sağlanmalıdır. Eksik motor ve şanzıman yağları doldurulmalıdır. 
7. Araç LPG sistemli ise gerekli bakımları yapılmalıdır. 
8. Araçta konforlu bir yolculuk yapmak adına klima ve havalandırma sistemi kontrol edilmeli klima gazı bastırılmalıdır. Filtrelerde bir tıkanma sorunu varsa yeni filtre ile değiştirilmelidir. 
9. Akü bölümü incelenmesi aracın dinamosunun aküyü şarj edebilecek enerjiyi sağlayıp sağlayamadığı kontrol edilmelidir. 
10. Aracın ateşleme sistemi, buji ve bağlı elemanların kabloları eski ise değiştirilmelidir. 
Uzun yola çıkacak araç sahipleri, periyodik bakım işlemlerinden yararlanmalıdır. Düzenli olarak yapılan periyodik bakımlar, uzun yola çıkmadan önce araçta yaşanacak sorunların önceden tespitini sağladığı için bu bakımlar hayati önem taşımaktadır. 
Uzun yola çıkmadan önce araç mutlaka yetkili bir servis üzerinden bakım ve kontrol hizmeti almalıdır.

Tatile Çıkmadan Önce Oto Bakımı Nasıl Yapılır?