Arabanızı Sürdüğünüzde Gelen Sesleri Duyuyor Musunuz?

Arabanızı Sürdüğünüzde Gelen Sesleri Duyuyor Musunuz?

Aracını uzun yıllar boyu ve düşük masrafla kullanmak isteyenler aracın bakımlı ve kontrollü olmasını sağlamalıdır. Gerekli bakımlar doğru zamanlamalı olarak yapılırsa araçlar çok daha uzun ömürlü olur. Araçtan gelen seslere kulak verip zamanında ve doğru bakım yaptırmaya özen göstermelisiniz. Çalışan aracınızdan;
 
  • Vuruntu sesi çıkması
  • Sürtünme sesi çıkması
  • Uğultu sesi çıkması
  • Islık şeklinde sesi çıkması
Çok iyiye işaret değildir bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden adım atmak ve arızaları kısa süre içinde tespit ve yok etmek gerekir. Aracın çıkardığı sesleri aracın faydasına kullanmak gerekir. Sesi ilk duyduğunuz anda servise başvurursanız sorunun çözümü daha çabuk ve daha az maliyetli olur.
 
Islık sesi araçlarda en çok karşılaşılan ve istenmeyen durumlardandır. Araçtan tuhaf sesler gelmesi genellikle arıza belirtisi olarak kabul edilir. Islık şeklindeki sesler ise aracın genellikle rulman dediğimiz bilyelerinden gelmektedir. Zamanla yıpranmış şanzıman bilyesi şarj dinamosu bilyesi veya triger gergi bilyesi, benzer sorunların ortaya çıkmasında etken olabilir. Teker ve aks bilyesi çok kullanıldığı gibi, bu bilyelerin de kontrol edilmesi sorunun tespiti açısından büyük önem taşır. Eğer sorunu çözemediyseniz klima pompasına göz atabilirsiniz.
 
Vuruntu sesi dikkat çekici bir gürültü şeklinde ortaya çıkar. Özellikle araçların mevcut durumunu kontrol ettiğinizde, aracın motor sesi veya diğer seslerini dinlemek insanlara fikir verir. Aracın normal şartlarda çalışmasında rutin sesler vardır. Buluntu şeklinde sesler çıkıyorsa, araçta bulunan mekanik aksamın bazılarında veya birinde bir sorun olabilir. Bu sorunu özellikle sesli takip ederek bulmak mümkündür. Yerinden çıkmış, bozulmuş, kırılmış parçaların mekanik sistemlere büyük zararı olabilir. O halde bu sesi duyar duymaz müdahale etmek veya servise başvurmak gerekir.
 

Arabanızı Sürdüğünüzde Gelen Sesleri Duyuyor Musunuz?

Arabanızdan Gelen Ses Neyi İşaret Ediyor?

Arabanızdan Gelen Ses Neyi İşaret Ediyor?

Sürtünme sesi en önemli belirtiler arasındadır. Bu sesi duyduğunuz anda aracınızın mekanik aksamında bir sorun olduğunu öngörebilirsiniz. Genelde bu sorunlar motorda ortaya çıkar. Motor arızaları ve daha büyük sorunlar oluşmaması için, öncelikli olarak ses çıkaran parçaların bulunması gerekir. Silindir arızası, disk arızaları, rulman veya dişli sorunlarının bir an evvel çözünmesi önemlidir. Aracın freninde sorun varsa yine aynı sesler çıkabilir.
 
Uğultu sesi insanlarda dikkat çekici bir sonuç ortaya koyar. Aracın motor ve diğer seslerini dinlemeye alışkın olan insanlar, bu tür seslerin ortadan kalkması için mutlaka aracını dinler ve gerekli tetkikleri doğru yapmaya çalışır. Uğultu şeklinde seslerin genellikle hangi sebepten kaynaklandığını bilmek gerekir. Bu sesleri ortaya çıktığında aks bilyesi en çok dikkat çeken noktalardan biridir. Aks bilyesi olarak bilinen bu parçanın aşınması, özelliğini yitirmesi, genellikle uğultu olarak sesin çıkmasına neden olur.
 
Kaliteli ve güvenilir araçların trafikte her zaman önemli avantajları söz konusudur. Bu tip konularda insanların öncelikli olarak pratik çalışmalara önem vermesi gerekir. İyi bir servisin sesleri takip etmesi ve arızayı tespit etmesi daha kolaydır. Farklı sesler çıkan araçları dinlemek gerekir. Özellikle parça değişimi ile sorunları tamamen ortadan kaldırır.
 

Arabanızdan Gelen Ses Neyi İşaret Ediyor?